herbatki dla niemowląt

Jaka herbatka będzie odpowiednia dla niemowlaka?

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres, w którym powinno ono pić przede wszystkim mleko i niskozmineralizowaną wodę. Niektóre herbatki możemy jednak podawać maluchowi już od pierwszego miesiąca życia. Mogą być one pomocne w łagodzeniu bólu brzuszka, wzdęć i kolek jelitowych, a także wspierać organizm w walce z przeziębieniem. Są to ziołowe i owocowe napary, które nie zawierają teiny i są odpowiednie nawet dla niemowląt. O jakich herbatkach mowa?

Na ból brzuszka już od pierwszych tygodni życia

Warto wiedzieć, że jeśli maluchowi dokucza ból brzucha, kolka i wzdęcia, możemy spróbować złagodzić te dolegliwości, podając mu napar z kopru włoskiego. Jest to herbatka, która reguluje trawienie i ma właściwości wiatropędne. Wielu rodziców poleca ją jako skuteczne rozwiązanie na kolki jelitowe u dziecka.

Herbatka rumiankowa także wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Ma właściwości rozkurczowe, a także przeciwzapalne i antybakteryjne. Nie tylko łagodzi objawy kolki, ale wykazuje także delikatne działanie uspokajające i uśmierzające ból, co może być pomocne, gdy maluch zaczyna ząbkować. Niektórzy polecają picie naparu z rumianku w okresie przeziębienia. Herbatkę rumiankową należy podawać dziecku ostrożnie, gdyż jest to zioło o silnym działaniu i może uczulać.

Na objawy przeziębienia

Herbatki dla niemowląt to naturalna pomoc w walce z pierwszymi objawami przeziębienia. Od czwartego miesiąca życia maluch może pić napar z dzikiej róży, który jest bogatym źródłem witaminy C. Poza tym, herbatka z dzikiej róży zawiera flawonoidy, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Warto pić ją, aby wspierać organizm w walce z infekcją i dostarczyć mu witamin A, B, E i K oraz kwasu foliowego. Picie naparu z dzikiej róży wzmacnia organizm dzieci i osób dorosłych.

W przypadku podwyższonej temperatury poleca się podawanie dziecku herbatki malinowej i herbatki lipowej. Są one wskazane dla maluchów, które skończyły pół roku. Pamiętajmy jednak, że nie mogą to być napary, które zawierają czarną herbatę. Herbatka lipowa może z powodzeniem zastąpić syrop, gdyż wykazuje działanie napotne i wykrztuśne oraz zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Na suchy, męczący kaszel poleca się napar z babki lancetowatej.

Przygotowanie herbatki dla niemowląt – o czym należy pamiętać?

Maluchom powinniśmy podawać jedynie świeży, dopiero co przygotowany napar. Najlepiej, aby nie zawierał on cukru ani miodu. Pamiętajmy, że nie może on być ponownie podgrzewany. Niewypite pozostałości należy wylać. Co więcej, powinniśmy obserwować reakcję dziecka na podawaną mu herbatkę. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.